In het afgelopen jaar hebben ongeveer 3.000 van onze klanten zich bij de Belastingdienst gemeld als gedupeerde van de kinderopvangtoeslagaffaire.

De erkende gedupeerden ontvangen een compensatiebedrag en komen, indien van toepassing, in aanmerking voor afbetaling van de private schulden. De beoordeling van de aanvraag vindt plaats door de Uitvoeringsorganisatie Herstel Toeslagen. Voor de afbetaling van de private schulden is Sociale Banken Nederland (SBN) verantwoordelijk. Daar kunnen gedupeerden vanaf 5 januari 2022 een lijst met hun openstaande schulden inleveren.

In de praktijk valt het aantal gedupeerden dat zich meldt bij SBN erg tegen. En dat is vervelend omdat de afkoelingsperiode (moratorium) in veel gevallen in de periode februari-april 2022 afloopt. Dat zou kunnen betekenen dat schuldeisers weer starten met het invorderen van die schulden. Het is dus belangrijk dat gedupeerden zich zo snel als mogelijk melden bij SBN.

In de afgelopen weken hebben we alle bij ons bekende gedupeerden schriftelijk en telefonisch benaderd om hen op deze situatie te wijzen. Ook hebben wij hen aangeboden om op de een of andere manier te helpen bij het indienen van de schulden. In totaal gaat het nog om iets meer dan 2.400 klanten waarvan wij niet weten of de schulden zijn ingediend bij SBN. Uiteindelijk hebben we 633 mensen telefonisch gesproken. Bijna 70% reageerde erg positief, 20% neutraal en 8% negatief, boos of verbaasd. 5 gedupeerden waren ook al door andere gerechtsdeurwaarders gebeld.

In de komende weken volgen we goed of de gedupeerden zich daadwerkelijk bij SBN melden. Zoals gezegd is dit enorm belangrijk omdat er in veel gevallen een einde komt aan de afkoelingsperiode. Het is ons niet bekend wat de oorzaak is van het lage aantal meldingen bij SBN. Maar we vinden het een gezamenlijke verantwoordelijkheid van schuldeisers, gerechtsdeurwaarders, overheid en hulpverleners om gedupeerden zo snel mogelijk schuldenvrij te maken. Daar dragen wij als Flanderijn graag onze steen aan bij.