Michel van Leeuwen was vanmorgen te horen bij radioprogramma BNR,
waar hij inging op de groeiende schuldenproblematiek onder jongeren en het toenemende gebruik van buy now pay later tools. In 2020 verhaalde Flanderijn één tiende van alle schulden bij jongeren tot 25 jaar. Nu, slechts twee jaar later, is dit percentage gestegen tot 15 procent, wat een stijging van maar liefst 50 procent betekent volgens eigen onderzoek van de deurwaarder. "En de trend lijkt nog niet te keren", benadrukt Michel.
Dit alarmerende beeld wordt bevestigd door andere professionals binnen de schuldenbranche. BNR heeft navraag gedaan bij brancheverenigingen voor schuldhulpverleners, incassobureaus en gerechtsdeurwaarders, waarbij allen hetzelfde beeld schetsen: jongeren geven geld uit dat ze niet hebben. Andere deurwaarders herkennen ook de trend die Flanderijn signaleert.
Koop nu, betaal later tools
Een belangrijke aanjager van deze groeiende schuldenberg is het toenemende gebruik van Buy Now Pay Later (BNPL) diensten, aangeboden door bedrijven zoals Klarna en Riverty. Opvallend is dat ook op TikTok steeds meer influencers jongeren waarschuwen voor de gevaren van achteraf betalen. Desondanks blijft het percentage jongeren waarbij Flanderijn schulden verhaalt stijgen.
Deze ontwikkeling benadrukt de urgentie van effectieve maatregelen om jongeren bewust te maken van financiële verantwoordelijkheid en om hen te ondersteunen bij het voorkomen en aanpakken van schulden.
Benieuwd naar het interview?